Czy można malować mokre drzewo?
Drewno to bardzo popularny materiał budowlany, stosowany zarówno wewnątrz budynków, jak i na terenach zewnętrznych. Naturalną metodą zabezpieczenia drewna przed szkodliwymi czynnikami, jest impregnacja surowca. Przechodząc do procesu impregnacji, trzeba jednak sprawdzić wilgotność drewna. W budynkach zazwyczaj nie ma z tym problemu, ponieważ drewno w większości przypadków jest suche (warto to dokładnie sprawdzić jeżeli elementy drewniane znajdują się w kuchni, łazience lub innym pomieszczeniu o większej wilgotności). Natomiast z drewnem zlokalizowanym na zewnątrz jest większy problem, ponieważ przez większość czasu będzie ono wilgotne. Czy można malować impregnatem lub farbą mokre drzewo?
Malowanie mokrego drewna – czy to dobry pomysł?
Impregnacja drewna polega na nasączaniu drewnianej powierzchni specjalnym preparatem, który ma zabezpieczyć surowiec przed działaniem wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Dobrej jakości impregnat wnika głęboko w strukturę drewna, chroniąc przed dostawaniem się do środka nadmiaru wilgoci i zanieczyszczeń. Jeżeli prawidłowo zaimpregnujemy drzewo, zwiększamy jego odporność na działanie pleśni, grzybów, a także glonów i owadów, które mogłyby niszczyć strukturę surowca od wewnątrz. Jak widać, zabezpieczenie drewna jest praktycznie niezbędne do tego, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Czy jednak można malować mokre drewno?
Impregnowanie mokrego drewna to zdecydowanie zły pomysł. Przed rozpoczęciem całego procesu malowania lub impregnacji, należy się więc upewnić, że drewno jest całkowicie wysuszone.
Czym grozi malowanie mokrego drewna?
Dlaczego takie działanie jest błędem? Impregnacja drewna, które nie będzie odpowiednio wysuszone, doprowadzi do tego, że do wnętrza surowca nie wniknie odpowiednia ilość środka, przez co efekt zabezpieczenia nie będzie kompletny, a czasami może być całkowicie niezauważalny. Kiedy drewno jest mokre, impregnat nie wnika do wnętrza deski, ale pozostaje na powierzchni. W rezultacie ochrona surowca nie będzie tak efektywna, a co więcej, znacznie skróci się czas działania impregnatu. Warto wspomnieć również o tym, że substancja nałożona na mokre drewno będzie bardziej narażona na wypłukanie pod wpływem opadów. Może to doprowadzić do tego, że drewno zacznie pękać i szybciej ulegnie procesom starzenia.
Kiedy można malować drewno?
Mokre drewno to nie tylko deski, które były niedawno narażone na opady lub nasiąkły wilgocią w wyniku ekspozycji na warunki zewnętrzne. Za drewno nieodpowiednie do malowania trzeba uznać także deski świeże, które z przyczyn naturalnych wciąż zawierają duże ilości wody.
Chcąc zacząć malowanie drewna, należy więc najpierw upewnić się, że jest ono odpowiednio suche i dokładnie oczyszczone. Przed rozpoczęciem malowania najlepiej poddać drewno sezonowaniu, czyli przez pewien czas składować je w odpowiednich warunkach, aby mogło osiągnąć odpowiednią wilgotność na poziomie zdatnym do malowania. Dopiero wtedy zaleca się stosowanie oleju do konserwacji drewna. Impregnat zaleca się nakładać w odpowiedniej temperaturze, najlepiej między 10 a 30 stopni Celsjusza. Przed rozpoczęciem działań warto też dokładnie zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu preparatu, który chcemy nanieść na drewno.