Czy olej zmienia kolor drewna

Czy olej zmienia kolor drewna?

Czy olej zmienia kolor drewna

Olejowanie drewna to jedna z najlepszych metod impregnacji tego materiału. Oleje wykorzystuje się po to, aby poprawić wygląd drewna i zwiększyć jego odporność na czynniki zewnętrzne. Takie działanie sprawia, że drewniane meble, podłogi czy balustrady przez dłuższy czas pozostaną w dobrej kondycji. Decydując się na olejowanie, wiele osób zastanawia się, czy olej nie zmieni koloru drewna. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest olejowanie drewna?

Drewno to naturalny surowiec, który bardzo ładnie się prezentuje, jednak wymaga też odpowiedniej pielęgnacji. Olejowanie drewna to prosta i bezpieczna metoda zabezpieczania materiału przed trudnymi warunkami pogodowymi. Co więcej, proces olejowania nie blokuje pobierania i oddawania wilgoci przez drewno, dzięki czemu surowiec nie ulega wysuszeniu, a jego żywotność się zwiększa. Powierzchnie drewniane pokryte olejem zachowują naturalny, piękny wygląd.

Jaki olej wybrać do olejowania drewna?

Zadaniem oleju do drewna jest zabezpieczenie materiału przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, słońce, zanieczyszczenia, różnice temperatur czy wiatr. Olej do olejowania drewna powinien być dobrany w zależności od tego, jakie drewno chcemy zabezpieczyć i gdzie znajduje się element wykonany z surowca. 

Oleje do impregnowania drewna wewnątrz budynków powinny charakteryzować się składem, który pozwoli na dokładne zabezpieczenie materiału przed czynnikami mechanicznymi, wilgocią oraz zanieczyszczeniami. Oleje do impregnacji drewna na zewnątrz, powinny chronić przede wszystkim przed warunkami atmosferycznymi.  Ważne, aby wybrany olej wnikał głęboko w strukturę drewna. W ten sposób skutecznie zabezpieczy materiał przed przenikaniem zanieczyszczeń oraz zapobiegnie nadmiernemu piciu wody przez drewno. Takie działanie zwiększy żywotność surowca, chroniąc przed przedwczesną degradacją mechaniczną drewna.

W olejowaniu drewna najlepiej sprawdzają się gotowe oleje do konserwacji drewna, których skład został opracowany na bazie produktów naturalnych. Takie preparaty współgrają z naturalnym drewnem i nie powodują jego wysuszania oraz zmiany struktury materiału.

Czy zastosowanie oleju może zmieniać kolor drewna?

Naturalne preparaty do olejowania drewna nie powinny w znaczącym stopniu zmienić koloru drewnianej powierzchni. Efekt impregnacji jest naturalny i bardzo subtelny.  Warto jednak podkreślić, że produkty z drewna poddane olejowaniu po pewnym czasie będą ciemnieć. Jest to związane z naturalnym procesem starzenia się drewna i zmiany jego zabarwienia. 

Podobne wpisy