drewno w łazience

Jak dbać o drewno w łazience?

drewno w łazienceDrewno coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach aranżacji łazienek. Wykonuje się z niego blaty łazienkowe, a także umywalki, wanny i podłogi w kabinach prysznicowych. Jego wybór jest podyktowany trendami, które przybliżają człowieka do natury. Na powrót otaczamy się naturalnymi materiałami, kolorystyką nawiązującą do kolorów ziemi, a w designie króluje prostota.

Użytkowanie drewna, szczególnie w pomieszczeniach mokrych, wymaga jego odpowiedniego zabezpieczenia i regularnej pielęgnacji. Jak dbać o drewno w łazience? Naszą odpowiedzią jest olejowanie.

Zabezpieczenie drewna w łazience

Podstawowym warunkiem zastosowania drewna w łazience jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Drewno powinno być zabezpieczone przed chłonięciem wilgoci i biokorozją, a także grzybami i pleśnią. Olejowanie sprawdza się w tym przypadku najlepiej. Jego dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania naturalnego efektu wykończenia powierzchni. Oleje nie pozostawiają na drewnie dodatkowych warstw, dzięki czemu uwydatniają jego strukturę, która jest wyczuwalna pod palcami. Olejowane drewno doskonale się prezentuje. Jest przy tym komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu. Oleje dedykowane do ochrony drewna powstają na bazie naturalnych składników. Nie są toksyczne, nie uczulają, są dopuszczone do kontaktu z żywnością.

W przypadku podłóg drewnianych warto pamiętać o wyborze odpowiedniego kleju i elastycznej fugi. Bardzo ważne jest dokładne zabezpieczenie szczelin i zakamarków. Nieco inaczej użytkuje się drewniane maty prysznicowe, które po wzięciu kąpieli można wyjąć z kabiny do wysuszenia. Mimo relatywnie dużej mobilności mat łazienkowych warto zadbać o ich odpowiednią impregnację. W tym przypadku również polecamy olejowanie.

Pielęgnacja drewna w łazience

Drewno w łazience wymaga częstej pielęgnacji. Nie jest tak wyrozumiałe jak glazura czy armatura z akrylu. Należy je na bieżąco wycierać „do sucha”. Istotne znaczenie dla kondycji i trwałości drewna w łazience ma również wybór środków czyszczących. Powinny to być specjalistyczne preparaty, które usuną zanieczyszczenia i dodatkowo zabezpieczą drewno przed czynnikami szkodliwymi.

Jednym z ważnych aspektów prawidłowej pielęgnacji drewna w łazience jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Sprawna wentylacja jest warunkiem koniecznym w łazienkach z elementami drewnianymi. W przeciwnym razie będą one cały czas wystawione na niszczące działanie wilgoci, która dodatkowo sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Podobne wpisy