Oleje do mebli drewnianych domowych wewnątrz
Charakter i wyjątkowość drewnianych mebli jest niekwestionowanym atutem takiej aranżacji wewnętrznej. Drewniane meble mają wiele uroku, oryginalny styl, a przede wszystkim ponadczasowy charakter, który zawsze się sprawdza. Mając w domu takie drewniane meble, można czuć się prawdziwym szczęśliwcem. Wyposażenie wykonane z litego drewna jest nie tylko piękne, czy uniwersalne, ale przede wszystkim trwałe i z pewnością przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży przez lata. Jak powinno się dbać o drewno meblowe? Poniżej udzielimy kilku wskazówek.
Co szkodzi drewnu?
Drewniane meble – to wybór aranżacji wnętrza wielu z nas. Nic w tym dziwnego. Drewno jest piękne, trwałe, można je odpowiednio dopasować, świetnie komponuje się w różnych aranżacjach i jest ponadczasowe. Pomimo tego, że meble wykonane z drewna uchodzą za trwałe, to trzeba mieć świadomość, że nie jest to materiał niezniszczalny. Mało tego, przy nieodpowiedniej pielęgnacji i czyszczeniu takich mebli można przyczynić się do ich uszkodzeń. Wśród produktów dostępnych na naszej stronie znajdą Państwo specjalistyczne preparaty, w tym oleje do mebli drewnianych. Pomogą one w codziennej pielęgnacji drewnianych elementów meblowych.
Woda – przeciwnik numer 1
Bezsprzecznie wrogiem numer 1 dla drewnianych mebli jest woda. Wydaje się to oczywiste, zwłaszcza kiedy ma się na myśli rozlaną wodę. Okazuje się jednak, że nawet ta używana do czyszczenia stanowi nie lada wyzwanie dla drewnianej struktury. Woda wsiąka w strukturę drewna i je rozmiękcza. Przecieranie zestawu meblowego wykonanego z drewna mokrą ścierką nie jest dobrym pomysłem na pielęgnowanie drewnianych mebli. Najlepiej sięgnąć po preparaty dedykowane czyszczeniu mebli wykonanych z drewna, których nie brakuje na naszej stronie.
Zamiast czyścić meble wilgotną ścierką, lepiej jest usunąć kurz na sucho, a następnie sięgnąć po specjalistyczny preparat do pielęgnacji. W naszej ofercie znajdą Państwo specjalistyczny olej meblowy.
Warto podkreślić także, że nawet lakierowane meble drewniane czy takie, które zostały zabezpieczone specjalnym olejem, nie są przystosowane do tego, aby czyścić je na mokro. W przypadku uporczywych plam można sięgnąć po specjalny środek czyszczący i wosk.
Wysokie temperatury – przeciwnik numer 2
W jaki sposób zachowuje się drewno narażone na działanie wysokiej temperatury? Oczywiście wypacza się, ale nie tylko. Kiedy na drewnianym blacie postawimy kubek z gorącym napojem, możemy dostrzec, że na jego powierzchni pojawia się nieestetyczny ślad. Wszystko to przez ekspozycję na wysoką temperaturę. Aby chronić meble, warto stosować różnego rodzaju podkładki na blaty, a w żadnym razie nie stawiać na nich gorących garnków czy patelni bezpośrednio na drewnianej płaszczyźnie. Polecamy także olej do mebli kuchennych, który sprawdzi się w pielęgnacji i konserwacji mebli wykorzystywanych w pomieszczeniu kuchennym.
Produkt, jakim jest olej do drewnianych mebli to świetna opcja pielęgnacji swoich mebli nie tylko w aranżacji kuchennej. Pamiętajmy, że drewnu szkodzi nie tylko stawianie gorących naczyń na drewnianym blacie, ale wysoka temperatura. Jeśli w salonie drewniane meble umiejscowione są blisko kominka czy kaloryfera, może się okazać, że z czasem stracą swój niepowtarzalny urok poprzez np. blaknięcie. Warto wówczas zabezpieczyć powłokę drewnianej struktury preparatem, jakim jest olej do mebli domowych. W szczególności polecany jest olej twardy do mebli, który utworzy odpowiednią powłokę odporną na działanie wysokich temperatur.
Meble narażone są na działanie wysokiej temperatury nie tylko w pobliżu źródła ciepła pod postacią kaloryfera, piecyka czy kominka. Również meble, które są poddane działaniu promieni słonecznych, mogą potrzebować dodatkowej ochrony strukturalnej. Najlepiej zabezpieczyć powłokę drewna, stosując olej do mebli wewnątrz i ustawić je w miejscu, gdzie nie będą narażone na bezpośrednią ekspozycję słoneczną.
Nieodpowiednia pielęgnacja – przeciwnik numer 3
Oprócz działania wody i wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych, wrogiem drewnianych powierzchni jesteśmy my – użytkownicy, którzy stosujemy nieodpowiednią pielęgnację drewnianych powierzchni. Nieodpowiedni rodzaj pielęgnacji i czyszczenia drewnianych mebli przyczynia się w znacznym stopniu do pogorszenia stanu drewnianego mebla. Jeśli mają Państwo dębowe szafy, komody, czy segmenty warto stosować olej do mebli dębowych. Systematyczne olejowanie mebli wykonanych z dębu sprawia, że wyposażenie meblowe będzie służyło nam przez wiele lat. W naszej ofercie znajdą Państwo również specjalistyczny olej do mebli drewnianych bezbarwny.
Niewiedza w przypadku czyszczenia mebli wykonanych z litego drewna może przyczynić się do pogorszenia jego stanu. Wspomnieliśmy już o tym, przy okazji omawiania szkodliwego wpływu wody na strukturę drewna. Wycieranie blatów mokrą gąbką o szorstkiej fakturze to najgorszy z możliwych pomysłów na czyszczenie i pielęgnację mebli. Po oczyszczeniu powierzchni meblowej z kurzu, co najlepiej wykonać miotełką lub odkurzaczem, warto wykorzystać olej do konserwacji mebli drewnianych w następnym kroku.
Nie tylko meble wymagają systematycznych prac konserwujących i-czyszczących. W domach często korzystamy z drewnianych schodów, o które także warto zadbać, aby służyły przez lata. Complex Farben wychodzi naprzeciw ze specjalnym środkiem, który pomoże w takim zadaniu.
Co stosować do oczyszczania powierzchni drewnianej? Z pewnością nie może to być szorstka gąbka, którą chętnie stosujemy do usuwania uporczywych plam w połączeniu z płynami do mycia naczyń. Do czyszczenia drewnianych mebli najlepiej stosować miękkie szmatki, najlepiej frotte. Takiej ściereczki można także użyć do preparatów konserwujących nakładanych na meble, jak olej do mebli. Oprócz tego, aby wykorzystać właściwy rodzaj ścierki do czyszczenia delikatnej struktury drewna, warto pamiętać, aby unikać przypadkowych środków czystości, które są uniwersalne. Nie są one najlepsze do pielęgnacji drewna, podobnie jak alkohol. Zdarza się, że środek ten może rozpuścić lakierowaną powłokę mebli.
Olej do konserwacji mebli, jaki dostępny jest w naszej ofercie, skutecznie zabezpiecza drewnianą strukturę, chroniąc ją jednocześnie przed działaniem wody. Zabezpieczone drewno jest mniej podatne na zabrudzenia i na dłużej zachowuje piękny wygląd. Po przeprowadzonym olejowaniu z zastosowaniem naszego środka (olej do drewna) meble wystarczy przecierać z kurzu np. miotełką lub suchą ściereczką. Takie zabezpieczenie pozwala na dłużej zachować nieskazitelny wygląd wspaniałego drewna. Należy jednak pamiętać o tym, aby takie prace konserwujące, a więc olejowanie mebli, przeprowadzać systematycznie.
Jak pielęgnować drewno w domu?
Do drewnianych powierzchni i mebli oferujemy szeroką gamę produktów, które pomogą w czyszczeniu, pielęgnacji i konserwacji. Codzienna pielęgnacja drewnianych mebli powinna dotyczyć wyłącznie ścierania kurzu na sucho. Wykorzystać do tego można wcześniej wspomnianą miotełkę, ściereczkę frotte lub delikatną gąbeczkę. Co robić, kiedy na powierzchni mebli dochodzi do zabrudzeń? W takim przypadku należy reagować od razu, nie pozostawiając plamy do zaschnięcia. Zaschnięta plama jest trudna do usunięcia, a to wymaga intensywnego szorowania, co jak wiadomo działa niekorzystnie na strukturę drewna. Wszelkie plamy po płynnych substancjach najlepiej przecierać od razu, wykorzystując chłonny ręcznik papierowy. Następny krok to nałożenie odpowiedniego preparatu czyszczącego, który znajdą Państwo w naszej ofercie. Pamiętać należy o tym, aby dopasować odpowiedni środek do konkretnego rodzaju drewna. Inaczej czyści się i pielęgnuje meble woskowane, a inaczej lakierowane lub olejowane. W naszej ofercie dostępne są liczne produkty dedykowane pielęgnacji drewna. Olej do konserwacji mebli drewnianych to jedno z najlepszych zabezpieczeń mebli na wypadek niespodziewanych sytuacji i plam z płynnych substancji. Meble zabezpieczone tym środkiem są bardziej odporne na działanie płynów. Rozlane płyny nie wchłaniają się tak, jak to często ma miejsce w przypadku mebli niezabezpieczonych żadnymi środkami konserwującymi i ochronnymi.