Olejowanie drewna
Impregnacja drewna to podstawa jego wieloletniego użytkowania. Dzięki zabezpieczeniu przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, zagrożeniami biologicznymi i zanieczyszczeniami drewno na długo zachowuje swoje właściwości i piękny wygląd. Drewno można zabezpieczać na wiele różnych sposobów. Efekt najbardziej zbliżony do naturalnego uzyskujemy dzięki olejowaniu.
Olejowanie drewna zapewnia skuteczną ochronę przed czynnikami niszczącymi, jednocześnie zabieg nie wymaga specjalnych umiejętności czy profesjonalnych narzędzi. To jedna z najłatwiejszych metod konserwacji drewna, która mimo swojej prostoty przynosi naprawdę bardzo dobre rezultaty.
Czym olejować drewno?
Do olejowania służą specjalne oleje do drewna. Ich skład i konsystencja sprawiają, że preparat wnika głęboko w strukturę impregnowanego materiału i wzmacnia go od wewnątrz. Jednocześnie olej skutecznie chroni przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Od lakierów oraz pozostałych farb do wymalowań ochronno-dekoracyjnych oleje różnią się tym, że nie pozostawiają na powierzchni materiału powłoki. Dzięki temu nie łuszczą się w trakcie eksploatacji, a zaimpregnowana konstrukcja zachowuje estetyczny wygląd przez cały czas.
Dedykowane oleje do drewna pozwalają na skuteczną ochronę materiału w praktycznie każdych warunkach. Na rynku dostępne są preparaty do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Część z nich to produkty transparentne, inne subtelnie wpływają na kolor drewna. Szczególnie popularny jest biały olej do drewna, który znajduje zastosowanie w projektach w stylu skandynawskim. Wykorzystuje się go do olejowania mebli, stolarki drzwiowej, a nierzadko także większych konstrukcji.
Na co zwrócić uwagę wybierając olej do drewna?
Wybór produktu do impregnacji drewna nigdy nie powinien być przypadkowy. Wybierając olej do drewna należy zwrócić uwagę przede wszystkim na czynniki szkodliwe, na jakie narażona jest olejowana konstrukcja. Planując wykończenie tarasu należy sięgnąć po olej do zastosowań zewnętrznych. Preparat zapewnia wyższy stopień ochrony przed czynnikami atmosferycznymi i zagrożeniami biologicznymi. Nie bez znaczenia jest również gatunek opracowywanego drewna. Mimo, iż na rynku nie brakuje produktów uniwersalnych przeznaczonych do wymalowań ochronnych wszystkich gatunków drewna, najlepiej sięgnąć po formułę dedykowaną. Może to być olej do drewna modrzewiowego lub olej do drewna sosnowego.
Jak olejować drewno?
Olejowanie to proces polegający na wcieraniu preparatu ochronnego w surowe drewno. Formułę należy rozprowadzić po podłożu za pomocą pędzla z naturalnym włosiem lub wałka. Niezwykle istotna jest w tym przypadku precyzja działania. Po kilku lub kilkunastu minutach nadmiar preparatu należy zebrać bawełnianą szmatką. Liczba warstw zależy od wybranego produktu. Podczas olejowania należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Oleje bardzo dobrze sprawdzają się również do wymalowań renowacyjnych. Wówczas nie trzeba szlifować konstrukcji do surowego drewna, warto ją natomiast zmatowić. Szlifowanie pozwala usunąć niepożądane zanieczyszczenia oraz powstałe w trakcie użytkowania zarysowania i zmatowienia powierzchni.