Olejowanie marmuru i płytek marmurowych
Marmur cechuje się eleganckim wyglądem, któremu zawdzięcza dużą popularność. Wykonuje się z niego blaty kuchenne i łazienkowe, okładziny kominkowe, schody, a także płytki ścienne i podłogowe. W postaci surowej marmur charakteryzuje się wysoką nasiąkliwością. Nie jest odporny na działanie wody, ani wilgoć. Szybko absorbuje zanieczyszczenia, zwłaszcza po rozlanych płynach. Jest również podatny na uszkodzenia mechaniczne. Żeby zwiększyć trwałość marmuru kamień poddaje się zabiegom impregnacji. W tym celu można stosować specjalistyczne preparaty lub dedykowane oleje. Olejowanie marmuru zwiększa trwałość kamienia, jednocześnie pozwalając uzyskać naturalny efekt wykończenia.
Jak impregnować płytki marmurowe?
Płytki marmurowe można impregnować zarówno preparatami bezbarwnymi, jak i środkami wzmacniającymi kolor. Na rynku impregnatów do marmuru nie brakuje również formuł nabłyszczających. Bezbarwne oleje nie zmieniają koloru kamienia, dzięki czemu po impregnacji zachowuje on naturalną estetykę i prezencję. Impregnaty do marmuru należy aplikować przy pomocy miękkiej, bawełnianej szmatki. Nie zaleca się używania wałka, zwłaszcza podczas impregnacji powierzchni pionowych. Wynika to z ryzyka wystąpienia zacieków. Marmur jest materiałem niezwykle chłonnym i może się okazać, że „wpije” olej zanim zdążymy wytrzeć jego nadmiar, co na późniejszym etapie przełoży się na nierównomierną aplikację preparatu i powstałe różnice kolorystyczne.
Preparat konserwujący należy nakładać na płytki równomiernie w jednym kierunku pamiętając o impregnacji fugi. Po zakończonej pracy płytki należy pozostawić do wyschnięcia. Kolejne warstwy oleju nakładamy zgodnie z zaleceniami producenta. W sytuacji, w której zależy nam na wzmocnieniu efektu kolorystycznego możemy zastosować intensyfikator lub impregnat z efektem „mokrego kamienia”. Preparaty tego typu wydobywają naturalną barwę marmuru, a jednocześnie konserwują płytyki.
Kiedy impregnować marmur i płytki marmurowe?
Marmur powinien być impregnowany bezpośrednio po aplikacji na ścianę czy podłogę. Dobrą praktyką jest powtórzenie zabiegu impregnacji przed układaniem płytek i bezpośrednio po ich ułożeniu. Impregnacja przed fugowaniem ułatwi późniejsze zmycie zaprawy po spoinowaniu, tym samym ograniczając ryzyko uszkodzenia płytek podczas ich czyszczenia. W miejscach charakteryzujących się wysokim natężeniem ruchu oraz tam, gdzie okładzina kamienna jest szczególnie narażona na zabrudzenia i wilgoć zabieg konserwacji należy powtórzyć po kilku godzinach.
Warto pamiętać o tym, że impregnacja nie jest zabiegiem „raz na zawsze”. Pielęgnacja powierzchni wykonanych z marmuru wymaga regularnej aplikacji środków impregnujących. Pełne olejowanie marmuru należy powtarzać przynajmniej raz w roku. Ze względu na ryzyko wystąpienia różnic kolorystycznych nie poleca się punktowej regeneracji powłoki ochronnej. Środki impregnujące należy nakładać na całe powierzchnie. Przed każdą kolejną impregnacją kamień należy oczyścić i wysuszyć.