Olejowanie tarasu drewnianego: Jak naprawić taras drewniany?
Taras drewniany jest narażony na szereg czynników szkodliwych. Słońce, deszcz, śnieg, ujemne temperatury, zagrożenia biologiczne – to wszystko sprawia, że piękny niegdyś taras traci walory estetyczne, a w skrajnych przypadkach ulega znaczącej degradacji. Aby temu przeciwdziałać deski należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć i poddawać regularnej pielęgnacji.
Jak naprawić taras drewniany krok po kroku?
Renowację tarasu należy rozpocząć do jego dokładnego umycia. Z desek trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Można do tego wykorzystać myjkę ciśnieniową lub szczotkę ze sztywnym włosiem. Wstępnie oczyszczony taras należy umyć specjalnym środkiem dedykowanym do czyszczenia tarasów drewnianych. Preparat usunie przebarwienia, plamy oraz tłuszcz. Jednocześnie rozjaśni deski, przywracając im ich naturalny kolor.
W przypadku uporczywych zanieczyszczeń warto rozważyć mechaniczne czyszczenie tarasu. Metoda skutecznie usuwa z desek patynę i zanieczyszczenia, których nie sposób wywabić ręcznie. Tak przygotowany taras nadaje się do ponownego zabezpieczenia. W tym celu można sięgnąć po specjalny olej do drewna. Należy przy tym pamiętać, żeby był to preparat dedykowany do wymalowań zewnętrznych i przeznaczony do gatunku drewna, z którego został wykonany taras.
Renowacja starych powłok
Olejowaniu można poddać nie tylko nowy taras i taras wcześniej zabezpieczony tą samą metodą. Olej z powodzeniem zabezpieczy także stare drewno. Zanim jednak przystąpimy do olejowania konieczne będzie usunięcie starych powłok lakierniczych. Przeszlifować należy całą powierzchnię tarasu. Podczas szlifowania usuniemy nie tylko stare wymalowania, ale również zanieczyszczenia i zarysowania, które wpływały niekorzystnie na estetykę desek.
Po wyszlifowaniu taras należy dokładnie oczyścić z pyłu. Nie polecamy wykorzystywać w tym celu wody. Pod wpływem wody włókna surowego drewna uniosą się, w wyniku czego powierzchnia stanie się szorstka. To szczególnie niewskazane w przypadku połogi, po której najprawdopodobniej będziemy stąpać gołymi stopami.
Olejowanie tarasu: Estetyka i ochrona przed degradacją
Do ochrony tarasu przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi, a także uszkodzeniami mechanicznymi należy zastosować olej do drewna tarasowego. To produkt dedykowany do aplikacji zewnętrznych. Od oleju do stosowania wewnątrz różni się formułą, która penetruje drewno jeszcze głębiej wzmacniając je od wewnątrz i zewnątrz. Oleje do drewna tarasowego zapewniają ochronę nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych. Przeciwdziałają puchnięciu i pękaniu drewna, pomagają utrzymać prawidłowy kolor i nie łuszczą się w trakcie użytkowania. W przypadku tarasu wykonanego z drewna egzotycznego warto sięgnąć po olej dedykowany. Formuła uniwersalna może nie zapewnić deskom wystarczającego stopnia ochrony.
Olej aplikujemy bezpośrednio na oczyszczone i wysuszone deski. Po aplikacji jego nadmiar należy usunąć przy pomocy bawełnianej ścierki. W zależności od wybranej formuły preparat może wymagać nałożenia kilku warstw. Warstwy nakładamy zgodnie ze wskazaniami producenta. Na renowację tarasu warto wybrać okres, w którym panują umiarkowane temperatury, wówczas mamy pewność, że olej wyschnie w sposób niewymuszony np. przez nadmierne promieniowanie UV, a co za tym idzie przed wyschnięciem wniknie głęboko w strukturę drewna.