renowacja blatów drewnianych

Pielęgnacja i renowacja blatów drewnianych

renowacja blatów drewnianych

Drewno to popularny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Jest często wybierany na blaty kuchenne, wykonuje się z niego stoły. Aby mimo intensywnego użytkowania blat kuchenny dobrze się prezentował warto zadbać o jego prawidłową pielęgnację, a kiedy przyjdzie taka potrzeba renowację. Jak odnowić blat drewniany?

Doskonałym sposobem na poprawę estetyki i funkcjonalności blatów wykonanych z drewna – niezależnie od tego, czy jest to blat kuchenny czy stół drewniany – jest olejowanie.

Renowacja blatów drewnianych krok po kroku

Blat kuchenny degraduje się najszybciej z całej zabudowy meblowej. Wiąże się to z intensywną eksploatacją, w wyniku której na powierzchni blatu pojawiają się nieestetyczne zabrudzenia, zarysowania, a nawet miejsca nadpalenia pozostawione przez gorące garnki. W takiej sytuacji renowację blatu należy rozpocząć od jego szlifowania.

Szlifowanie to proces kilkuetapowy. Na początek powierzchnię blatu należy opracować papierem o dużej gradacji. To pozwoli na usunięcie głębokich rys i niedoskonałości. Następnie blat należy opracować papierem o mniejszej gradacji i jeszcze raz papierem o najniższej gradacji. Może to być kolejno papier 80, 120 i 180. Celem ostatniego szlifowania jest wyrównanie powierzchni i nadanie jej gładkości.

Pył powstały po szlifowaniu blatu należy dokładnie usunąć. Można to zrobić odkurzaczem, a resztki zebrać wilgotną ścierką. Należy przy tym pamiętać, aby ścierka nie była zbyt mokra. Kiedy przeszlifowany blat będzie miał kontakt z wodą włókna drewna uniosą się i blat stanie się szorstki, a to wpłynie niekorzystnie na jego użytkowanie. Gdyby jednak doszło do takiej sytuacji, uniesione włókna należy pozostawić do wyschnięcia, a następnie po raz kolejny przeszlifować powierzchnię blatu..

Olejowanie drewnianego blatu

Przed przystąpieniem do olejowania drewna warto pamiętać o zabezpieczeniu ścian oraz krawędzi urządzeń zamontowanych w blacie. Jeśli mamy taką możliwość zlew i płytę indukcyjną warto zdemontować. To pozwoli na precyzyjną impregnację drewna w miejscach wykonania wycięć pod te sprzęty.

Olej nakładamy na powierzchnię blatu i rozprowadzamy pędzlem płaskim. Pracujemy wzdłuż słojów, nanosząc przy tym tyle warstw preparatu, ile zaleca producent. Nadmiar oleju delikatnie zbieramy z blatu szmatką. Preparat pozostawiamy do wyschnięcia.

Polerowanie oleju

Osoby, które nie mają wcześniejszych doświadczeń z olejowaniem drewna często zaskakuje fakt, iż olej po wysuszeniu wymaga wypolerowania. Polerowanie najlepiej rozpocząć następnego dnia, wówczas mamy pewność, że olej wniknął głęboko w strukturę materiału i wysechł. Do polerowania można użyć bawełnianej szmatki albo tarczy polerskiej. Po wypolerowaniu powierzchnia zyskuje jedwabisty połysk, co podnosi jej walory estetyczne.

Jak zachować efekt renowacji drewna na dłużej?

Odnowiony blat jest wolny od uporczywych plam. Ma głęboką, piękną barwę. Olej wyeksponował słoje i utworzył na powierzchni powłokę chroniącą przed zabrudzeniami. Jak zachować ten efekt na dłużej? Aby drewnianego blatu nie trzeba było zbyt często konserwować, warto dbać o niego na co dzień. Pielęgnacja blatu drewnianego skupia się przede wszystkim na regularnym czyszczeniu i bieżącym usuwani plam. Ważnym jest również unikanie czynności, które mogą prowadzić do powstawania głębokich zarysowań. Jeśli mamy blat z miękkiego drewna, do krojenia najlepiej użyć dedykowanej deski.

Podobne wpisy